Onderzoek naar vleermuizen en vogels
Vanaf donderdag 1 april kun je in Haaksbergen, Buurse en Sint Isidorushoeve regelmatig onderzoekers op de fiets tegenkomen. Zij doen in opdracht van de gemeente een onderzoek naar beschermde dieren die in en rond gebouwen leven. Denk aan vleermuizen, maar ook aan huis- en gierzwaluwen, spreeuwen en huismussen. Met dit onderzoek willen we goed in beeld brengen waar deze dieren leven en hoe we ze beter kunnen beschermen.
Mussen in de achtertuin, een zwaluw die een fijn plekje heeft in de dakspanten of een vleermuis in het schuurtje. Veel van deze dieren kiezen rustige plekjes in huizen en gebouwen als broedplek of schuilplaats. Onderzoekers brengen komende maanden in kaart welke soorten waar voorkomen in de bebouwde kom van Haaksbergen, Buurse en Sint Isidorushoeve. Dat doen ze vooral in de avonduren en vaak op de fiets, met apparatuur waarmee ze de dieren kunnen opsporen zonder ze te storen. Soms staan ze daarbij even stil in een straat om goed te kunnen observeren. De onderzoekers zijn te herkennen aan gele hesjes met het logo van het adviesbureau. Ze hoeven niet bij mensen aan te bellen en komen ook niet binnen. Heeft u vragen als u ze tegenkomt? Spreek ze gerust aan. Ze leggen graag uit wat ze doen.
Isoleren, verbouwen en beschermen
Als gemeente willen we weten waar beschermde dieren leven. Bij het isoleren of verbouwen van gebouwen verdwijnen soms hun schuilplekken. Daarom werkt de gemeente aan een soortenmanagementplan (SMP). Dat klinkt ingewikkeld, maar het betekent dat we een duidelijk plan maken hoe we in Haaksbergen kunnen isoleren en verbouwen én tegelijk de dieren goed beschermen. Nu moet je vaak nog zelf een ecologisch onderzoek laten uitvoeren als je een woning wil isoleren of verbouwen. Met het SMP hoeft dat straks niet meer. Dan wordt het voor inwoners, bedrijven en organisaties eenvoudiger om werkzaamheden uit te voeren.
Wilt u meer lezen over het soortenmanagementplan of het onderzoek? Ga dan naar haaksbergen.nl/soortenmanagementplan.